MAIN STAGE
9:30am - 11:30am CONTESTANTS 1 through 30
11:30am - 12:15pm Jenna Moynihan and Màiri Chaimbeul: Celtic Fiddle and Harp
12:15pm - 1:00pm CONTESTANTS 31 through 41
1:00pm - 1:45pm Jeff Scroggins and Colorado: High-Energy Bluegrass
1:45pm - 3:00pm CONTESTANTS 42 through 61
3:00pm - 3:20pm Legend Award Announcement, Graphic Design Award and a special announcement from National Park Service
3:20pm - 4:05pm Richie and Rosie: Old-Time
4:05pm - 5:10pm CONTESTANTS 62 through
5:15pm - 6:00pm Jeff Scroggins and Colorado: Ending the Festival with More High-Energy Bluegrass
6:00pm - 6:20pm CONTESTANTS' PRIZES & AWARDS Prize Drawing Awards
DANCE BARN
9:30am - 11:00am BAND PRELIMINARY CONTEST
11:00am - 12:00pm Clogging performance and workshop w/ Conejo Valley Cloggers
12:00pm - 1:00pm FLATFOOT DANCE CONTEST - live music by Hendricks Run
1:00pm - 2:00pm Flatfoot dance workshop/Q&A w/Ira Bernstein
2:00pm - 3:00pm Contra Dance w/ Panada & dance caller Becky Nankivelli
3:00pm - 4:00pm Square dance w/Skillet Licorice & dance caller Susan Michaels
4:00pm - 5:00pm Cajun Dance workshop w/The High Life Cajun Band and Ira Bernstein
PAVILION STAGE
9:30am - 1:00pm BEGINNING INSTRUMENTAL COMPETITION
1:00pm - 2:00pm Echo Mountain (Los Angeles): Great Old-Time Band
2:00pm - 3:00pm Crooked Jades: Neo-traditional Folk
3:00pm - 5:00pm Mike Mahaney and Friends: Cowboy Music and Poetry
RAILROAD STAGE
9:30am - 12:00 pm SINGING PRELIMINARY COMPETITION
12:00pm - 2:30pm INTERMEDIATE COMPETITION
2:30pm - 3:30pm Jenna Moynihan and Màiri Chaimbeul: Celtic Fiddle and Harp
3:30pm - 4:30pm Latimer and Osborn: Old-time Duo
4:30pm - 5:30pm Ross Altman: Singer/Songwriter
EUCALYPTUS GROVE
11:00am - 12:00pm Steve Werner
12:00pm - 1:00pm The Hollow Trees - Music for Families
1:00pm - 2:00pm Karen Golden - A Storytelling Concert
2:00pm - 3:00pm Kid's Jam with Ms. Molly - All Instruments and Ages welcome!
3:00pm - 4:00pm Bluegrass Workshop with Jeff Scroggins and Colorado
4:00pm - 5:00pm Bluegrass Jam, led by Jeffrey Fleck